Vzdělávání dětí předškolního věku na čerstvém vzduchu s jógou
od září 2020

Filosofie

Zdravé prostředí

Většinu času budou děti trávit v lese a na zahradě. Venku se hravou formou naučí respekt a lásku k přírodě a zároveň bude příroda zázemím pro vzdělávání.
Na zahradě bude možnost založení záhonků, aby se děti naučily péči o rostliny a zároveň si vytvořily vztah ke zdravé (vegetariánské/veganské) stravě.

Jóga

Každé ráno začneme náš den s hravou jógou. Dětem tak umožníme pohybovou i duševní průpravu do života. Jóga rozvíjí správné držení těla, koordinaci pohybů, zlepšuje koncentraci a uvolňuje napětí skrze dýchací techniky a učí je odpočinek a zklidnění.

Individuální přístup

Klademe důraz na individuální přístup k dětem, k jejim vývojovým fázím a momentálnímu fyzickému a psychickému rozpoložení. Věříme, že každé dítě má jedinečné schopnosti a snažíme se jim být oporou a průvodci na cestě k sebepoznání.

To jsem ještě nikdy nedělala, to mi určitě půjde.
- Pipi dlouhá punčocha

Pedagogický koncept

Alternativní pedagogika

Vycházíme z rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání (MŠMT). Dítě vybavíme všemi znalostmi, aby bylo připraveno nastoupit do školy. Při výuce jsou využívány poznatky z Waldorfské pedagogiky, Montessori pedagogiky, ekologické výchovy,
prvky arteterapie a muzikoterapie.

Volná hra & řád

Najdeme vyváženost mezi neorganizovanou či spontánní hrou a řádem či pravidly.
Děti budou vedeny ke spolupráci a ohleduplnosti k ostatním, a to jednak skrze týmové hry, ale také skrze pomoc při běžných činnostech jako je úklid, příprava
jídla apod
.

Učíme se venku

Inspirací nám jsou lesní mateřské školky. Základem je vzdělávání venku v každém ročním období a využití přírody a jejich materiálu k rozvoji kompetencí dětí. Učíme děti ve věku 3-6 let skrze prožitky, příběhy a pozorování. Tím se podpoří přirozená zvídavost a
fantazie dítěte.

Rituály & oslavy

Denní program se skládá z pravidelných rituálů, které se doplňují o činnosti spojené s aktuálními potřebami dětí. Důležitou součástí výuky je naladění se na roční období, pochopení toho, že jsme součásti přírody a její cyklů. K tomu patří i různé oslavy jako jsou oslavy rovnodennosti, slunovratu,
adventu apod.

Zázemí

V zimním období slouží prostory jógového centra Bonté jako teplé zázemí pro děti. Na pozemku patřícímu k domu je velká zahrada, která bude hlavním zázemím lesního klubu. Zde bude stát indiánské Teepee s ohništěm, venkovní ohniště, záhonky a suchý WC. Odsud jsme za pár minut v lese nebo u potoka – stačí přejít přes louku.

Informace

Členské poplatky

Docházka 1 den v týdnu: 2.100 Kč za měsíc
Docházka 2 dny v týdnu: 3.100 Kč za měsíc
Docházka 3 dny v týdnu: 4.100 Kč za měsíc
Docházka 4 dny v týdnu: 5.100 Kč za měsíc

Cena nezahrnuje stravné, poplatky za výlety apod.
Pro děti z obce Chrustenice platí sleva, více informací již brzy.
 
STRAVOVÁNÍ
Teplé vegetariánské obědy
jsou připravované z kvalitních surovin a zajišťované dovozem firmou Bionea. Cena je 65,- Kč / oběd /den. Děti si nosí svačiny a nápoje z domova, přičemž v zázemí je možnost doplnit lahvičku pitnou vodou nebo čajem.

Harmonogram

8.00 – 8.30: Příchod dětí
8.30 – 9.30: Ranní kruh a rituál s jógou
9.30 – 12.00: Pobyt v lese nebo na zahradě,
vzdělávací hry a činnosti
12.00 – 14.00: Oběd a odpočinek
14.00 – 15.00: Výtvarné činnosti a volná hra
14.30 – 15.00: Odchod dětí

Lesní klub provozujeme každý týden
PONDĚLÍ až ČTVRTEK
od
8.00 – 15.00 hodin.
Dodržujeme školní prázdniny.

Výbava dítěte

BATOH
Nejlépe z nepromokavého či pevného materiálu. Do batůžku přijde svačina, lahvička s pitím, kapesník, kus karimatky či jiný podsedák, sáček na poklady z lesa, náhradní oblečení (ponožky, spodní prádlo, rukavice).
OBLEČENÍ A OBUV
Základem je vícevrstvé oblečení.
V zimním období teplé a hlavně voděodolné oblečení či obuv (nepromokavá bunda/pláštěnka, nepromokavé kalhoty, čepice a rukavice). Pod nepromokavou vrstvu doporučujeme teplou vrstvu a funkční prádlo.
V letním období doporučujeme pokrývku hlavy (kšiltovka apod.). Oblečení do lesa by mělo mít dlouhý rukáv i nohavice (ochrana před klíšťaty a případnými odřeninami) z lehkého a vzdušného materiálu. Obuv by měla být pevná a uzavřená. V chladnějších dnech doporučujeme mikinu a lehkou bundu.
V zázemí má každé dítě vlastní šatní skříň, kde si může nechat náhradní oblečení a spacák na spaní.

Základní pravidla

DĚTI
Dítě přichází do klubu zdravé.
Nenosí s sebou sladkosti, sladké nápoje a hračky (výjimka je plyšák na spaní). Dítě je správně vybavené na pobyt venku. Dítě odpoví, když je voláno jménem. Uklízí po sobě svoje věci. Při odpočinku je potichu a neruší ostatní. Při obědě sedí a věnuje se hlavně jídlu. Umí se omluvit, poděkovat a chová se k ostatním nenásilně.

RODIČE
Alespoň jeden z rodičů je v době pobytu dítěte v klubu na telefonu pro případ zhoršení zdravotního stavu, úrazu, změny místa vyzvednutí dětí apod.

Rodiče jsou součástí klubu a jsou ochotni spolupracovat. Hlavně v případě záskoku průvodce, doprovodu na výlety a přípravě různých akcí. Zároveň se nebrání dobrovolných aktivit, jako například příprava zázemí na zimu a případné opravy.

Viz provozní řád

Tým

Jsme dětem průvodci na cestě sebepoznání a zkoumání světa...

ANNA STYBLO

KOORDINÁTORKA

JANA BOUROVÁ

HLAVNÍ PRŮVODKYNĚ

VIKTORIA ELIÁŠOVÁ

PRŮVODKYNĚ

Učíme se
lásku & respekt
k sobě,
k ostatním,
k přírodě a
ke zvířatům.
Přihláška do lesního klubuKROKY PŘIHLÁŠENÍ

– Email či vyplněný formulář na této stránce
společně s vyplněným dotazníkem dítěte
– Seznámení se s provozním řádem
– Osobní setkání rodičů s koordinátorkou

Jsme členem Asociace lesních mateřských škol

Najdete nás na www.nejskolky.cz